TTSO heyeti Bulgaristan’da inovasyon çalışmalarını inceledi

TTSO heyeti Bulgaristan’da inovasyon çalışmalarını inceledi

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) heyeti, Bulgaristan’da inovasyon ve girişimcilik konusunda yapılan çalışmaları inceledi ve ortak çalışma konuları üzerinde görüşmeler yaptı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve TR-AB İş Dünyası Diyaloğu Programı kapsamında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından yürütülen, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile Litvanya’nın Kaunas Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası’nın da ortağı olduğu Konsept İnovasyon Ağı Projesi kapsamında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya çalışma turu gerçekleştirildi.

TTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Bektaş, Meclis Üyesi Şaban Bülbül ve diğer ilgililerin yer aldığı TTSO heyeti, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Tsvetan Simeonov’un açılış konuşmasının ardından, Ulusal Oda olan Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından AR-GE ve yenilikçilik odaklı çalışmalar başta olmak üzere faaliyetleri hakkında bilgi aktarıldı.

TRABZON İNOVASYON MERKEZİ TANITILDI

Toplantıda daha sonra TTSO tarafından yapılan Trabzon İnovasyon Merkezinin tanıtımı ve KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Ayrıca Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Simeonov’a plaket takdim edildi.

Çalışma Turu kapsamında Bulgaristan Yatırım Ajansı ile toplantı yapılarak ülkedeki yatırım ortamı, yatırım olanakları ve yatırımcılara sunulan hizmetler ve iyi uygulama örnekleri hakkında bilgi alındı. Trabzon heyeti, Sofya Teknopark’ı da ziyaret ederek girişimcilere ve firmalara yönelik verilen destekler ve süreçleri ile ilgili bilgi edindi, işbirliği imkânları görüşüldü. Bulgaristan Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeleri Geliştirme Ajansı da ziyaret edilerek KOBİ ve girişimcilerin bölgedeki rekabet güçlerini artırmaya yönelik sundukları destek ve hizmetler hakkında bilgi alındı, iş birliği imkânları değerlendirildi.

TTSO heyeti ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na da katıldı.

Print Friendly, PDF & Email

Trabzon’da turizm çalışmaları değerlendirildi

Trabzon’da turizm çalışmaları değerlendirildi

tha – Trabzon’da turizm çalışmalarının değerlendirildiği toplantı Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında turizm paydaşlarının katılımıyla yapıldı.

Toplantıya Vali Ustaoğlu’nun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Bünyamin Yıldız, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara, TTSO Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Özcan İlarslan, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve diğer ilgililer katıldı.

Vali Ustaoğlu, yılsonu yaklaşırken turizm sektöründe gelinen noktayı ve 2019 yılının değerlendirmesini yapılan sunum eşliğinde detaylarıyla görme fırsatı bulduklarını söyledi.

2023 hedeflerine ilerleyen ülkemizin turizm ile ilgili hedefleri doğrultusunda, Trabzon’da yapılacak çalışmaları daha dar çerçevede ve belli başlı paydaşlarla şimdiden ele almaları gerektiğine işaret eden Vali Ustaoğlu, “İlimizin güçlü ve zayıf yanlarını tespit edip bu doğrultuda değerlendirme yapmamız lazım. 2023 hedeflerimizde; sektörde hizmet kalitemizi ve memnuniyeti artırmak, turizm destinasyonlarını artırmak ve turist çeşitliliğini sağlamak, turizmi bölgemizde 12 aya yayabilmek var” dedi.

Turizmi sadece Trabzon olarak değil, Karadeniz Bölgesi’nin tüm destinasyonları, tüm illeri içine alacak şekilde değerlendirmenin önemine değinen Vali Ustaoğlu, “Turizme dair tanıtım faaliyetlerinde ve ilerleyen dönemi kapsayan altyapı hizmetlerinde tüm illerimizin pastadan pay alması kimseye zarar vermez. Böylelikle hepimizi ileriye taşıyacak güzel çalışmaların olacağına inanıyorum. Her ilin kendine has kıymetleri vardır. Bizim tarihî geçmişimiz, kültürel değerlerimiz ve doğal güzelliklerimiz olduğu gibi diğer şehirlerimizin de benzer avantajları var” şeklinde konuştu.

“TURİZM EYLEM PLANI YAPILMALI”

Trabzon’da bir yıldır görev yaptığını kaydeden Vali Ustaoğlu, kentin turizm eylem planı bulunmamasını eksiklik olarak gördüğünü dile getirerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Eylem planı konusunu ciddiyetle ele almamız lazım. Turizmin tek elden yönetileceği, tek bir model üzerinde buluşmamız gerekmektedir. Bilindiği üzere bir yılda Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy üç kez ilimize geldi. Bu bizim için çok kıymetlidir. Bu temasların büyük etkisiyle Sümela ve Ayasofya, 2020 yılı mayıs ayında inşallah tam anlamıyla ziyarete açılacak. Bizler de kendi kurumlarımızın yetki ve sorumluluğuna giren eksiklikler varsa tamamlamalıyız. Kış ayı boyunca, her ilçede, uzmanları bizzat ilçelere yönlendirerek, turizm sektör temsilcileri ve turizmcilere yönelik, eğitim toplantıları düzenlememiz gerekiyor. Öte yandan kayıt dışı ve haksız kazancın önüne geçmek için gereken denetim faaliyetlerini de hukuk kuralları çerçevesinde, turistleri de turizmcileri de üzmeden gerçekleştirmeliyiz.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, turizme mutlaka bölgesel perspektifle yaklaşılması gerektiğine vurgu yaparak, Trabzon’da turizmin yönetilmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti. Turizmi ve turistleri çeşitlendirecek gerekli alt yapının kurulması gerekliliğinin altını çizen Başkan Zorluoğlu, “Turizme verdiğimiz öneme istinaden, belediyemiz teşkilat yapısında Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığımız bünyesinde müstakil bir Turizm Şube Müdürlüğü oluşturduk. Paydaşlarla yakın temas halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

HACISALİHOĞLU: TANITIMLARIMIZI DAHA GENİŞ COĞRAFYAYA YAYIYORUZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da oda olarak turizm sektörünü daha iyi yerlere getirmek amacıyla yürüttükleri çalışmaların anlatırken şunları söyledi:

“Trabzon turizmini sadece bir bölgeye ve coğrafyaya bağlamamak gerekiyor. Bu nedenle bugüne kadar Körfez ülkelerinde ağırlık verdiğimiz tanıtım çalışmalarını İran, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde de artırıyoruz. Turizmle ilgili işadamlarımız birçok fuara katılım göstermeye çalışıyor. Ayrıca turizmi 12 aya yayma konusunda, ekoturizm, kış turizmi, sağlık turizmi, kongre ve fuar turizmi konularında çalışmalarımız sürüyor. Turizmin master planlar çerçevesinde gelişeceğine inanıyoruz. Bu nedenle Tonya ve Akçaabat’ın turizm master planlarını hazırlattık. Ayrıca Uzungöl’de kış turizmine yönelik bir master plan çalışmamız var. Tüm ilçelerin master planlarının hazırlanmasının turizme ivme kazandıracağına, yatırımcıları bölgeye çekeceğine inanıyoruz.”

Print Friendly, PDF & Email

TTSO ile Litvanya arasında inovasyonda işbirliği adımları atıldı

TTSO ile Litvanya arasında inovasyonda işbirliği adımları atıldı

tha – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) heyeti, Litvanya’da inovasyon ve girişimcilik konusunda yapılan çalışmaları inceledi, işbirliği olanakları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve TR-AB İş Dünyası Diyaloğu Programı kapsamında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından yürütülen, Litvanya’nın Kaunas Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası ile Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın da ortağı olduğu Konsept İnovasyon Ağı Projesi kapsamında Litvanya’ya ziyaret gerçekleştirildi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Murat İskender ve Meclis Üyesi Ahmet Kazaz’ın yer aldığı TTSO heyeti, Kaunas Teknoloji Üniversitesi’ni ziyaret etti. 9 fakülte, 8 enstitü, 9 araştırma merkezi, 23 öğrenci organizasyonu ve 3 farklı şehirde 4 kampüsü ile yaklaşık 9 bin öğrenciye hizmet veren ve Baltık ülkelerindeki en büyük üniversitelerden biri olan Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nin Ulusal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezinde de incelemelerde bulunuldu, yenilik ve girişimcilik çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Görüşmelerde ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Kaunas Teknoloji Üniversitesi’nin kardeş üniversite olması ve ortak çalışmalar yürütmesi için ilk adımlar atıldı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ PARKINDA İNCELEMELER YAPILDI

TTSO heyeti, 2015 yılında kurulan, bünyesinde 100’den fazla inovatif şirket bulunduran ve kuruluşundan itibaren yüzde 85’i başarılı şirketler arasında yer alan 400’den fazla firmaya hizmet vermiş Kaunas Bilim ve Teknoloji Parkı’nı ziyaret etti. Burada da yapılan inovasyonlar, firmalar ve yenilikçi ürünler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca her yıl ortalama 1000’den fazla müşteriye danışmanlık, eğitim, araştırma ve teknolojik destek sağlayan Litvanya İnovasyon Merkezi de ziyaret edilerek merkezin projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi alındı. TTSO heyetine ayrıca Kaunas’daki iş ortamının geliştirilmesi, turizmin artırılması ve şehrin uluslararası bilinirliğinin artırılması için kurmuş olduğu KAUNAS IN’in gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi aktarıldı.

KAUNAS İLE KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kaunas Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası’nı ziyaret eden TTSO heyetine, projeler ve faaliyetler hakkında bilgi verildi. Kaunas Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası başkanı Zigmantas Dargevicius ile TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu arasında, ortaklaşa çalışmaların sürdürülmesi ve artırılması için kardeş oda protokolü imzalandı.

TRABZON’UN SANAYİ VE TİCARETİ ANLATILDI

TTSO heyeti ayrıca Trabzon’un sanayi ve ticareti hakkında Kaunas Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odası’nda bir sunum gerçekleştirdi.

LİTVANYA’DA 29 EKİM RESEPSİYONUNA KATILDILAR

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve heyet üyeleri ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçiliği tarafından Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonuna da katıldı. Heyet üyeleri burada T.C. Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turan ile bir araya geldi.

“KARŞILIKLI TECRÜBELERDEN FAYDALANMALIYIZ”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Litvanya’ya oldukça verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “2 milyon 800 bin kişinin yaşadığı Litvanya’nın dış ticareti 40 milyar dolara ulaşmış durumda. İnovasyon ve girişimcilik konusunda önemli çalışmalar yapıyorlar. Biz de Trabzon olarak gelecek stratejimizi inovasyon, girişimcilik, orta ve yüksek teknoloji üzerine kurduk. Bu doğrultuda Litvanya ile önemli işbirliklerine imza atabiliriz. Bu ziyaretimizde yaptığımız görüşmelerde bunların ilk adımlarını attık” ifadesini kullandı.

Print Friendly, PDF & Email

Türkiye Cumhuriyeti, İlelebet Payidar Olacaktır

Türkiye Cumhuriyeti, İlelebet Payidar Olacaktır

tha – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, “96’ıncı yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar olacaktır” dedi.

Türk milletinin Cumhuriyet Bayramını tebrik eden Zorluoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yâd ediyorum. Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alınteri olan tüm ecdada, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlar ile yürüdüğünü ifade eden Zorluoğlu, mesajında şunları kaydetti: “Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan Türkiye Cumhuriyetine devreden tarihi süreklilik içindeki büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız. Malazgirt’ten başlayıp; son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki siyasi, insani ve askeri duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Türkiye’nin her başarısı, aynı zamanda insanlığın ortak vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor, harekete geçiriyor. Bizler, 96’ıncı yıldönümüne erişen Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum.”

Print Friendly, PDF & Email

Trabzon Dünya Ticaret Merkezi genel kurulu ve yönetim kurulu toplandı

Trabzon Dünya Ticaret Merkezi genel kurulu ve yönetim kurulu toplandı

tha – Trabzon Dünya Ticaret Merkezi olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Dünya Ticaret Merkezi adına Birol Hacıoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi adına Murat Zorluoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) adına Tolga Avcı, Trabzon Ticaret Borsası adına Eyyüp Ergan,  Yomra Belediyesi adına Mustafa Bıyık ve diğer ilgililer katıldı.

Olağanüstü genel kurul toplantısının ardından gerçekleştirilen Trabzon Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu toplantısına ise Yönetim Kurulu Başkanı Birol Hacıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Yönetim kurulu üyeleri TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Mustafa Cebeci ve Musa Kanitoğlu katıldı.

Toplantıda Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nin inşaatının son durumu değerlendirildi ve genel konular görüşüldü.

 

Print Friendly, PDF & Email

İl İstihdam Kurulu toplandı

İl İstihdam Kurulu toplandı

tha – Trabzon İl İstihdam Kurulu toplantısı Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkan Yardımcısı Tolga Avcı, İŞKUR İl Müdürü İbrahim Büyük, Ticaret İl Müdürü Yavuz Selim Aykan, Milli Eğitim İl Müdürü Hızır Aktaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Şafak ile diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda TTSO’nun yürütücüleri arasında olduğu Mesleği Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) ve Dış Ticaret İstihbarat Uzmanı Yetiştirme Programı başta olmak üzere Trabzon’da istihdamla ilgili yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Bayramı Trabzon’da Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Trabzon’da Coşkuyla Kutlandı

tha – Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ncı yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Trabzon’da da coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı törenleri, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Valilik binası önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törene, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Garnizon Komutanı Vekili Albay Ahmet Burak Yürüten, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Baro Başkanı Sibel Suiçmez, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, şehit yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşları üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Vali Ustaoğlu, “Cumhuriyet, milli iradenin karşısında hiçbir gücün duramayacağının bütün dünyaya ilanıdır. Tüm halkımızın, gençlerimizin ve çocuklarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Ardından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Garnizon Komutanı Vekili Albay Ahmet Burak Yürüten törene katılanların  bayramını kutladı.

Yöresel halk oyunları ve wushu sporcularının nefes kesen gösterileri de tören alanını dolduranlar tarafından ilgiyle izlendi. Törende Cumhuriyet temalı yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kutlama töreni, askerler ve öğrencilerin geçit töreniyle sona erdi.

Print Friendly, PDF & Email

Başkan Zorluoğlu Büyükelçileri Ağırladı

Başkan Zorluoğlu Büyükelçileri Ağırladı

tha – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Mohammed Rizvi Hassen ve İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand’ı makamında ayrı ayrı ağırladı. Zorluoğlu, Hassen ve Farazmand’ın ziyaretlerinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Başkan Zorluoğlu ilk olarak Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Mohammed Rizvi Hassen’i kabul etti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi I. Başkan Vekili ve Sri Lanka Trabzon Fahri Konsolosu Atilla Ataman’ın da hazır bulunduğu ziyarette, iki ülkenin ticari ilişkileri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Büyükelçi Hassen Trabzon’a ilk kez geldiğini belirterek, “Sizinle bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyim. İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi noktasında gayret gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu noktada sizleri Sri Lanka’da ağırlamak isteriz” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu ise “İki ülke ticaret odalarının ilişkilerin geliştirilmesi noktasında gerekli adımları atacağına inanıyorum. Önümüzdeki günlerde Sri Lanka’yı ziyaret etmekten memnuniyet duyacağım” dedi.

Sri Lanka Büyükelçisi Hassen, Başkan Zorluoğlu’na Sri Lanka çayı hediye etti. Başkan Zorluoğlu ise Büyükelçi Hassen’e Sürmene bıçağı armağan etti.

TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, daha sonra İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand’ı kabul etti. Farazmand “Türkiye ile İran ilişkileri çok eski yıllara dayanmaktadır. İran-Irak savaşında Trabzon ve Trabzon Limanı’nın üstlendiği rolü unutmayız. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun, İran hattında üç büyük tünelin yapımına başladığını bildirmesinden de mutluluk duyduk. Umarım bizim taraf da, Türkiye sınırına kadar olan altyapı çalışmalarını tamamlar. Döndüğümde ben de bu yönde temaslarda bulunacağım. Ayrıca 2.5 milyon İranlı turist güneyde bulunan şehirlere değil de Karadeniz’e gelmektedir. Türkiye’den bölgemize turist gelmesi için de çalışmalar yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Zorluoğlu ise “İran heyetinin burada olmasından çok mutluyum. Dost İran halkına, büyükelçimiz vasıtasıyla selamlar gönderiyorum. Türkiye ve İran ile Trabzon ve Tebriz arasında tarihi, kültürel ilişkilerimiz çok eski yıllara dayanmaktadır. Trabzon-Erzurum-Tebriz şehirleri, İpekyolu hattını oluşturmaktadır. Daha önce Tebriz’e gittim ve 2 gün boyunca gezme fırsatı buldum. Güçlü olduğumuz noktaları birbirine tanıtabilir ve ticari ilişkilerimizi artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından son buldu.

Print Friendly, PDF & Email

TRABZON’UN FETHİNİN 558’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

TRABZON’UN FETHİNİN 558’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

tha – Trabzon’un fethinin 558’inci yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zağnos burçlarında icra edilen fetih programında katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman, şehit kanı ile fetih edilen topraklara alın teri akıtarak sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. Ataman, “Çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz, güçlü olmalıyız” dedi.

BU ŞEHRE HİZMET VERMEKTEN ONUR DUYUYORUZ
Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın, İstanbul’un fethinin ardından Trabzon’u fetih ettiğine dikkat çeken Ataman, “Fatih Sultan Mehmet, imparatorluğun Trabzon fetih edilmeden kurulamayacağını biliyordu. Bu şehri Fatih fethetti, Yavuz yönetti, Kanuni doğdu. Yetmedi, bizim için çok önemli olan cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de Trabzon’da ev sahibi oldu. Trabzon bu kadar önemli bir yer. Hem Osmanlı imparatorluğunun cihan padişahlarına, hem de cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e ev sahipliği yapmış bir şehrin insanlarıyız. Böyle bir şehre, Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet vermekten büyük gurur ve onur duymaktayız” dedi.

BU COĞRAFYADA ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE’NİN SÖYLEDİĞİDİR
Konuşmasında özellikle gençlere seslenen Başkan Vekili Ataman, gençlerden yöneticileri sorgulamalarını istedi. “Sevgili gençler bizi sorgulayın, bizden isteyin” diyen Ataman sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Daha iyi yaşayabileceğiniz bir Trabzon’un nasıl inşa edileceği hususunda kapımızın 24 saat açık olduğunu bilerek hareket edin. Bu şehir, bugünkü iktidar açısından da, Türk siyaseti açısından da, çok kıymetli bir şehirdir… Bakınız dünyanın büyük şehirleri ve büyük ekonomileri var. Mesela Almanya büyük ekonomisi olan bir ülke, İngiltere öyle. Fakat onların ne dediğinin bizim coğrafyamızda bir kıymet-i harbiyesi yoktur. İki büyük devlete rağmen Türkiye’nin bu coğrafyada ne söylediği çok önemlidir. İşte Suriye meselesi, hani dünyanın büyük ülkeleri nerede? Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye Cumhuriyetinin iradesi dünyaya şekil verdi. İşte Trabzon, bir parçası olmaktan keyif aldığım Trabzon, bugünkü iktidara dört tane bakan vermiş bir şehir. Hani bir tekerleme oldu artık, ‘bize her yer Trabzon’ diye, gerçekten Trabzon, Türkiye’nin T’si oldu. İşte bu Trabzon güçlü olursa, Suriye’de mesafe alabilirsiniz. Giresun, Rize, Erzincan güçlü olursa ve üretirse sizin dediğinizin ve yaptığınızın bir önemi olur.”

FETİH EDİLEN TOPRAKLARA ALIN TERİ İLE SAHİP ÇIKILIR
Mutlaka çok çalışmak ve çok üretmek gerektiğini kaydeden Ataman, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gençler, mutlaka üretmek zorundayız, çalışmak zorundayız. Fethetmek yetmiyor. Şehit kanı ile fetih ederseniz, uğuruna bedel ödersiniz ancak sahip olmaya devam edebilmek için alın terini de akıtmak lazım. Yoksa fethinden büyük keyif aldığımız ve 558’inci yıldönümünü kutladığımız bu şehrin, 24 Şubat 1918’de kurtarıldığını unutmamak lazım. 1461’de fetih etmişiz ama işgal edilmiş. İşte o işgalden kurtuluşu da unutmamak için güçlü olmalıyız, çok çalışmalıyız, çok üretmeliyiz.”

Trabzon’un fethinin 558’inci yıldönümü kutlama programında, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman’ın konuşmasının ardından; Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı’nın gösterisi ile devam eden program, Osmanlı şerbeti ikramı ile son buldu.

Fetih programında; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Garnizon Komutan Vekili Albay Ahmet Burak, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, kamu kırımları ve STK’ların temsilcileri ile siyasiler ve vatandaşlar hazır bulundu.

Print Friendly, PDF & Email